Zakup nowych opon samochodowych – poradnik

Opony to jedna z najważniejszych części wyposażenia, która ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Nie warto oszczędzać na ogumieniu, szczególnie że poniesiony z tego tytułu wydatek rozkłada się na kilka sezonów użytkowania. Wybierając opony do samochodu należy zwrócić uwagę na kilka czynników – okazuje się, że nie zawsze najdroższe opony są najlepsze.

Rozmiar opon

Jednym z kluczowych czynników przy zakupie ogumienia jest jego rozmiar – fabryczny rozmiar opon można znaleźć na tabliczce znamionowej pojazdu lub w instrukcji użytkowania. Najlepiej jest trzymać się wytycznych producenta, dzięki czemu ogumienie będzie zapewniało komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy w różnych warunkach. Niekiedy producenci dopuszczają nieco szersze czy węższe opony, jednak nie powinno się zmieniać rozmiaru opon na własną rękę.

Parametry opon

Podczas użytkowania opon ważne są takie parametry jak opory toczenia, długość drogi hamowania na mokrej nawierzchni, poziom emitowanego hałasu – nie zawsze najdroższe opony zapewniają najlepsze wyniki. Informacje o klasach poszczególnych parametrów można znaleźć na nalepkach, które znajdują się na nowych oponach. Z pewnością droga hamowania ma większe znaczenie niż inne parametry, dlatego też jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na zakup opon klasy premium, powinien np. wybrać bezpieczeństwo ponad cichą pracę.

Dobre opony w rozsądnej cenie?

Można znaleźć opony dobrej klasy bez wydawania majątku – na rynku jest wiele firm, które nie są powszechnie znane, ponieważ nie inwestują w marketing, a jednak zapewniają wysoką jakość opon. Tematy motoryzacyjne znajdziesz również na blogu https://motoplex.com.pl/, zapraszamy. Rozpoznawalna marka nie powinna być głównym kryterium wyboru produktu. Można kupić opony samochodowe w rozsądnej cenie, które są bezpieczne i jednocześnie zapewniają komfortowe prowadzenie pojazdu. Należy jednak pamiętać o tym, że opony powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła i posiadać certyfikaty jakości. Należy w szczególności uważać podczas zakupu opon używanych, które mogą nie oferować odpowiedniej jakości.

5/5 - (1)