Zakup nowego samochodu – co powinieneś wiedzieć?

Nie zawsze da się polegać na komunikacji miejskiej. Z tego względu posiadanie auta w rodzinie stało się standardem. Pomijając kwestie budżetu, istnieje cały szereg informacji do sprawdzenia przed zakupem nowego pojazdu. Nie warto się spieszyć. Zaniechania mogą doprowadzić do rychłych napraw, a w najgorszym przypadku szybkiego pozbycia samochodu.

Wyposażenie i dokumentacja

Motoryzacja w Polsce daje kupującym szeroki wybór. Auta najczęściej kupuje się w komisach, u dealera albo osoby prywatnej. Istotną kwestią dla każdego samochodu jest jego wyposażenie oraz pochodzenie.

Wygody przydają się w życiu codziennym, ale nie są wymagane. Czujniki parkowania swobodnie zastąpi praktyka. Jazda w lecie bez klimatyzacji może być za to uciążliwa. Dopiero rocznik, przebieg oraz stan samochodu dają kompletną informację na temat rzeczywistej wartości.

Osobną sprawą pozostaje dokumentacja pojazdu. To szczególnie ważne przy samochodach sprowadzanych z zagranicy. Powstała cała masa żartów na temat wadliwych aut z Niemiec, Anglii oraz Francji. Warto wziąć je na poważnie, bo auto powypadkowe będzie szybciej traciło atuty użytkowe.

Sprawdzenie samochodu i jazda próbna

Oględziny wizualne są konieczne, podobnie jak próbna przejażdżka pojazdem. Pozwoli na wykrycie stuków w zawieszeniu albo niesprawnych elementów. Nie trzeba prowadzić pojazdu samemu, ale warto pokonać nim dłuższy odcinek. Weekendowa jazda po parkingu może nie wykryć istotnych kłopotów z łożyskiem. Dopiero wejście w fotel kierowcy pozwoli na ocenę sprzęgła, skrzyni biegów oraz hamulców.

Warto sprawdzić numery szyb, silnika oraz stan karoserii. Pożądane jest to, aby auto oddać do stacji diagnostycznej. Za wizytę tego typu płaci kupujący, ale niedrogie badanie wskaże mankamenty pojazdu. Dopiero po dokładnym zapoznaniu ze stanem, można rozpocząć etap negocjacji. Większość pojazdów posiada specjalnie zawyżoną wartość.

Podsumowanie

Największym wrogiem kupującego jest pośpiech. Szybka konieczność posiadania samochodu przysłania mankamenty oraz nakłania do niesprawdzonych zakupów.

Warto wspomnieć też o tym, że niektóre rejony Polski posiadają gorszą ofertę aut od innych. W takim przypadku czasami lepiej udać się do sąsiedniego województwa. Zwłaszcza, gdy na samochód przeznacza się sporo gotówki. Wtedy ewentualne straty będą najwyższe. Sam niski wybór wiąże się z zawyżonymi kwotami zakupu.

5/5 - (1)