Antykoncepcja dla mężczyzn

W dzisiejszych czasach antykoncepcja dostępna tylko dla mężczyzn bazuje na dwóch metodach. Mechanicznej oraz chirurgicznej. Zdecydowana większość mężczyzn wybiera prezerwatywy, jednak coraz większą popularnością cieszy się zabieg nacięcia i podwiązania nasieniowodów- czyli wazektomia. 

Co wybrać?

W Polsce nie mamy zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o antykoncepcję tylko dla Panów. Najpopularniejsza jest oczywiście prezerwatywa, która jest bardzo łatwo dostępna, jest niewielka i chroni przed chorobami wenerycznymi.  Nie jest jednak metodą w 100% skuteczną. 

Jeśli zależy nam na maksymalnej skuteczności, nie obciążając przy tym ogranizmu partnerki możemy wziąć pod wagę zabieg wazektomi. Skuteczność tej metody to niemal 100%. Zabieg ten nie jest inwazyjny i charakteryzuje się małą ilością powikłań. Wbrew wielu opiniom na popularnym czacie ometv nie wpływa w najmniejszym stopniu na odczuwanie przyjemności z seksu- nadal dochodzi do wytrysku jednak w nasieniu nie ma już plemników. Wazektomia nie wpływa również na gospodarkę hormonalną organizmu, czyli nie dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia czy zmiany wyglądu. Trzeba podkreślić, że zabieg ten jest całkowicie odwracalny, więc jeśli jednak po zabiegu zdecydujecie, że jednak chcecie mieć dzieci, to jest to możliwe. 

Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Niestety na chwilę obecną nie ma dostępnych tabletek hormonalnych dla Panów. Są one w fazie testów i tym samym nie ma możliwości ich sprzedaży. To co wiemy, to to,że mają hamować produkcję plemników przez zastosowane w nich testosteron i progesteron, które łącząc się wykazują dużą skuteczność działania. Pierwsze badania wykazały, że przez 70 dni po przyjęciu zalecanej dawki hormonów mężczyzni nie mieli zdolności do zapładniania. Powróciła ona po ok 4 miesiącach po zakończeniu przyjmowania leku. 

Pod uwagę brany jest również zastrzyk antykoncepcyjny, który poprzez wstrzykiwanie do organizmu testosteronu miałby obniżyć liczbę plemników. Niestety skuteczność tej metody nadal jest bliżej nieokreślona. Wiadomo jednak, że ta metoda ma skutki uboczne- testosteron dostarczany z zewnątrz zmniejszą swoją naturalną produkcję, przez co dochodzi do spadku popędu seksualnego u panów. W niektórych przypadkach stwierdzono również wzrost gruczołu krokowego. 

Metody naturalne

Wiele par decyduje się na stosunek przerywany, zapominając niestety i tym, że nie nie należy on do najskuteczniejszych metod. Stosunek przerywany polega na wyjęciu członka z pochwy przed wytryskiem. Warto jednak wiedzieć, że jeszcze przed wytryskiem wydzielany jest preejakulat, w którym również znajdziemy plemniki. Jest to więc metoda tylko dla par, które biorą pod uwagę to, że może dojść do zapłodnienia.

5/5 - (1)